معیار های جالب دختران و پسران برای خوشبختی در ازدواج

معیار های جالب دختران و پسران برای خوشبختی در ازدواج

معیارهای رسیدن به خوشبختی را بیاموزیم

حجت الاسلام شاکری گفت: اگر دختران و پسران چند معیار را رعایت کنند به خوشبختی خواهند رسید. مراسم‌های سنتی باعث انتخاب عاقلانه و زندگی عاشقانه می‌شود.

حجت الاسلام عباس شاکری، کارشناس مذهبی، در خصوص واکاوی همسر گزینی اسلامی و ایرانی به خبرنگار اجتماعی برنا، گفت: اگر دختران و پسران چند معیار را رعایت کنند به خوشبختی خواهند رسید.

حجت الاسلام شاکری معیار اول را مطالعه و مشاوره دانسته و افزود: باید دختران و پسران جامعه اسلامی، مطالعات خود را افزایش دهند و از دیگران مشورت بگیرند و ملزومات ازدواج اسلامی را بیاموزند.

وی با اشاره به اینکه برخی ازدواج را رابطه بین 2 دوست، 2 همکار و یا 2 شریک می دانند، افزود: ازدواج فراتر از این حرف هاست، ازدواج یک تعهد 2 طرفه است و زن و شوهر در زندگی مشترک هم همکار هستند، هم دوست و هم شریک. درصورتیکه دختر و پسر، همسر خود را با مطالعه و مشاوره انتخاب کرده باشند، آن زمان است که می دانند در زندگی باید چه معیارهایی داشته باشند.

این کارشناس مذهبی معیار دوم را خودشناسی دانسته و تصریح کرد: اگر افراد خود را بشناسند، قدرت انتخاب واقع بینانه خواهند داشت. اما درصورتیکه خودشناسی وجود نداشته باشد، نمی تواند همسری ایده آل و هم شأن و مقام خود انتخاب کند.

حجت الاسلام شاکری، با اشاره به آیه 26 سوره نور که به مصداق "للطیبین للطیبات" اشاره دارد، معیار سوم، هم کفو بودن است، تصریح کرد: اگر جوانان بتوانند 2 معیار اول را انجام دهند، یعنی مطالعات و مشورت های لازم را انجام داده باشند و نگاه واقع بینانه به خود داشته باشند، می توانند به مفهوم هم کفو بودن برسند.

این کارشناس مذهبی، خاطر نشان کرد: هم کفو بودن از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و خانوادگی مطرح می شود، زیرا اگر معیار سوم یعنی هم کفو بودن وجود نداشته باشد، هر چقدر که همسر انتخابی ایده آل باشد، چون تناسب وجود ندارد، منجر به اختلاف و نهایتاً شکست در زندگی می شود.

وی، اذعان داشت: مراسم سنتی اسلامی – ایرانی معیار دیگر است. شناخت در روند خواستگاری صورت می گیرد، اگر شناخت صحیح باشد، انتخاب صحیح هم انجام می شود. اما زمانیکه مراسم خواستگاری وجود نداشته باشد، شناخت های خیابانی به وجود می آید و چون این شناخت ها با حرارت عشق آغاز می شود، مانع شناخت بیشتر از همدیگر می شود.

شاکری در پایان تأکید کرد: مراسم های سنتی باعث انتخاب عاقلانه و زندگی عاشقانه می شود.


ارسال شده در تاریخ : پنجشنبه 15 دی 1390 - 3:36 توسط : عرفان
معیار های جالب دختران و پسران برای خوشبختی در ازدواج